Prelekcje – sobota

sb 10:00 – Sala 4 - Star Wars w telewizji - Burzol

Krótka historia Gwiezdnych Wojen w telewizji…która wcale nie jest krótka, ale za to barwna i pełna niespodzianek.

sb 10:00 – Sala 6 - Spadkobiercy „Blair Witch Project” - Agnieszka Brodzik

Prelekcja dotyczyć będzie gatunku found footage, którego nieoficjalna definicja to „no, to taki Blair Witch”. Przedstawię zarys charakterystyki gatunku, najciekawsze tytuły oraz kilka interesujących szczegółów na temat wykorzystania tej stylistyki w innych gatunkach i mediach.

sb 10:30 – Sala 5 - I żyli długo i szczęśliwie. Przez jakiś czas… - Natalia „Aila” Hemmerling

Baśni są mocno zakorzenione w ludzkiej świadomości. Obecnie często bywają ofiarami filmów i tematem literackiej zabawy. Co robi z popularnymi baśniami Andrzej Sapkowski? Jak odziera je z baśniowości? Którym księżniczkom zabiera pantofelki, a którym wciska miecz w ręce? Czym nie karmi się diabła i czy kolor kapturka ma jakieś znaczenie? Przyjdźcie i przekonajcie się sami.

sb 11:00 – Sala 4 - RPG? Co to jest? I po co to komu? - Tomasz Tymcio

Ludzie grają w gry i czytają książki, a z czasem stwierdzają, że wspaniale byłoby zagłębić się w świat książek osobiście, ale to niestety aktualnie jest poza naszymi możliwościami. Z pomocą przychodzi wtedy uczestnictwo w sesjach RPG, ale na czym to właściwie polega? Wraz z uczestnikami prelekcji spróbuję znaleźć odpowiedź na to pytanie, a także na wiele innych. Jak powinna wyglądać sesja? Czego potrzebujemy, żeby takowa się odbyła?

sb 11:00 – Sala 6 - Konkurs wiedzy o Harrym Potterze - Paulina „Lulish” Misiukiewicz

Czy mając jedenaście lat, czekałeś z wypiekami na twarzy na przybycie sowy z listem? Czy pragnąłeś wzlecieć na miotle i zagrać w qudditcha? Spotkać Syriusza Blacka? Wykręcić parę kawałów z bliźniakami Weasley? Jeśli tak, to znaczy że ten konkurs jest stworzony dla Ciebie! Przyjdź i przekonaj się, jak dużo wiesz o świecie Harrego Pottera i wygraj atrakcyjne nagrody!

sb 11:30 – Sala 5 - Kurs pisania Tengwarem – Marta „Heaen” Ciesielska

Zawsze podobały Ci się te dziwne znaczki, których używały elfy do pisania? To alfabet Tengwar Fëanora i wcale nie trzeba znać języka elfickiego, aby móc go używać. Zapraszam na prelekcję połączoną z krótkim warsztatem pisania tengwarem przystosowanym do języka polskiego.

sb 12:00 – Sala 4 - Mini-Teatr, czyli krótkie wprowadzenie do świata LARP’owego – Anita „Falka” Musialska

Prelekcja przeznaczona dla początkujących fantastów, której celem jest przybliżenie i wyjaśnienie czym są LARP-y, jak się z nimi obchodzić i ile przyjemności można z nich wyciągnąć.

sb 12:00 – Sala 6 - Życie, jak w Ankh Morpork – przedstawienie świata z książek Terry’ego Prachetta na planszy gry - Adrianna ‚Naridena’ Piecyk

Gry planszowe na podstawie znanych powieści, seriali czy filmów to obecnie obowiązkowy element kampanii promocyjnej tytułu. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym, jak przyjemnie na chwilę zostać Patrycjuszem Ankh Morpork.

sb 12:30 – Sala 5 - Spotkanie autorskie z Marcinem Mortką Marta Kowalik

Marcin Mortka, pisarz, tłumacz, lektor języków obcych oraz pilot wycieczek, popularyzator RPG w Polsce, autor m.in. trylogii „Miecz i kwiaty”, „Karaibskiej krucjaty”, „Martwego Jeziora” czy bajki dla dzieci „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu” opowie o swojej twórczości oraz planach.

sb 13:00 – Sala 4 -Konkurs wiedzy o polskiej literaturze fantastycznej - Magda „Wiewka” Kalinowska

Przyjaźnie machający do Was łapką Kłamczuch zaprasza. Siądźcie i zmierzcie się z pytaniami dotyczącymi twórczości naszych rodzimych twórców fantastyki.

sb 13:00 – Sala 6 - Munchkin w sosie własnym, czyli popularna gra karciana od kuchni - Michał „Lisu” Lisowski

„Jak powstają twoje teksty? – gdy mnie ktoś tak spyta…” śpiewał Kazik. Nie martwcie się, na tej prelekcji twórcy polskiej edycji Munchkina na pewno odpowiedzą także na takie pytanie! Jesteś ciekawy skąd biorą się tytuły kart? Co Steve Jackson Games ma wspólnego z amerykańskimi tajnymi służbami? I o co chodzi z tymi 3872 Orkami i dlaczego z Altanką musisz walczyć sam? Od czego to się zaczęło? I do czego dąży? Co ma wspólnego Munchkin z Apokalipsą? Nie będzie omawiania zasad. I nie będzie nauki gry. Nie tym razem. ;)

sb 13:30 – Sala 5 - Te co skaczą i fruwają, te co zęby ostre mają… – czyli ten potworny „Wiedźmin” - Natalia „Aila” Hemmerling

Sapkowski w Wiedźminie stworzył świat pełen niebezpieczeństw czających się za rogiem i atakujących w ciemności. Które z nich istniały już w kulturze od dawien dawna, a które są jedynie wytworem literackiego szaleństwa autora? Prowadząca zaprezentuje świat wiedźmińskiego bestiariusza, powie jakie są różnice między żyrytwą a żagnicą, ile wspólnego mają brokilońskie dziwożony i ich słowiańskie odpowiedniki, ile rodzajów wampirów wyróżniamy i którego z potworów nabija się w butelkę. Radzimy uzbroić się po zęby, bo będzie potwornie.

sb 14:00 – Sala 4 - Warhammer Fantasy Roleplay – wprowadzenie – Maciej „Kaym” Głuszek

Świat Warhammera przypomina nieco nasz z okresu wczesnego renesansu. W ten quasi-historyczny system wpleciono wiele elementów fantastycznych i nadnaturalnych. Oprócz tych występujących powszechnie w niemal każdym innym systemie RPG jak elfy, magia, krasnoludy albo niziołki, znajdziecie tu także inne elementy, całkowicie unikatowe dla świata Warhammera. Zapraszam na prelekcję przedstawiającą jeden z pierwszych wydanych w Polsce systemów.

sb 14:00 – Sala 6 - Star Wars: Nowa Nowsza Trylogia – co wiemy, a co chcemy – Burzol

Bum, trach, koniec świata, niemożliwe stało się możliwe: będzie Epizod VII. Co wiemy pewnego o nowym filmie Star Wars? Jaki film chcemy zobaczyć, a jakiego należy się spodziewać? Prelekcjo-dyskusja.

sb 14:30 – Sala 5 - Rockowe oblicze literatury według Kuby Ćwieka - Anna Tess Gołębiowska i Magda Szczepańska

Trasa Jakuba Ćwieka promująca rock&rolla oraz literaturę, Rock&Read Festival, trwała trzy tygodnie. Literacki camper odwiedził niemal trzydzieści empików, szkół i bibliotek. Jego ekipa głośno, w rytm muzyki, w ramoneskach i w otoczeniu ślicznych hostess zachęcała do czytania. Jak wyglądała ta trasa i jak przeżyć trzy tygodnie z Kubą w camperze, opowiedzą dwie z załogantek, Anna Tess Gołębiowska i Magda Szczepańska. W programie prezentacja zdjęć i filmów z trasy.

sb 15:00 – Sala 4 - Konkurs ze Świata Dysku - Magda „Wiewka” Kalinowska

Zapraszam na wycieczkę po zaułkach Ankh-Morpork, nawet tych najbardziej tajemniczych. Twoja wiedza o Świecie Dysku może Cię uchronić przed niejedną zwadą.

sb 15:00 – Sala 6 - Gra o tron – książka, planszówka, serial, czyli o przenikaniu się mediów - Maciej „Kaym” Głuszek

Kawał dobrej literatury fantasy, jeden z najbardziej popularnych seriali ostatniego czasu, świetna gra planszowa. Te hasła łączy jedno. Wszystkie odnoszą się do „Gry o Tron”, a w zasadzie do „Pieśni Lodu i Ognia” autorstwa G. R. R. Martina. Przyjdźcie i dowiedzcie się, jak to na podstawie epickiej sagi powstały dwie gry planszowe, system RPG, dwie karcianki oraz serial.

sb 15:30 – Sala 5 - Fantastyka a przewidywanie przyszłości – Radosław Kot

Czy literatura fantastyczna jest zdolna budować prognozy technologiczne i społeczne, czy tylko strzela na oślep w nadziei, że w coś jednak trafi? I czy w ogóle podejmuje jeszcze próby przewidywania czegokolwiek, czy może skapitulowała już na rzecz zabawy konwencją?

sb 16:00 – Sala 4 - Konkurs wiedzy o filmach SF - Bartosz „Loki” Guździoł, Tomasz Tymcio

Interesujesz się filmami Science Fiction i Gwiezdne Wojny, czy uniwersum Marvela nie mają dla Ciebie tajemnic? Najwyższy czas spróbować swoich sił w naszym konkursie. Możesz sprawdzić, ile naprawdę wiesz.

sb 16:00 – Sala 6 - Legenda Pięciu Kręgów dla początkujących – Maciej „Kaym” Głuszek

Legenda 5 Kręgów to system RPG opowiadający o honorze, lojalności, odwadze oraz etykiecie. Gracze wcielają się w szlachetnych samurajów żyjących w fantastycznym świecie wzorowanym na feudalnej Japonii, pełnym dworskich intryg, wielkich bitew, szlachetnych czynów oraz groźnych istot żyjących za Wielkim Murem – na Ziemiach Cienia. Podczas prelekcji poznacie historię i klimat Rokuganu, największe klany Szmaragdowego Cesarstwa oraz podstawy mechaniki gry.

sb 16:30 – Sala 5 - „Historie alternatywne i alternatywy historii” – Wojciech Szyda

Ścieżki życia i autostrady cywilizacji, czyli rozważania o wielości światów w fantastyce na wybranych przykładach literackich.

sb 17:00 – Sala 4 - Konkurs wiedźmiński - Magda „Wiewka” Kalinowska

Drogi Młodziku! Czy odważysz się podjąć wyzwanie i przejść próbę wiedzy o świecie pełnym różnego rodzaju stworów (nawet smoka tu spotkasz)? Nie zabraknie także pytań traktujących o Waszym jakże wspaniałym cechu wiedźmińskim.

sb 17:30 – Sala 5 - Gdy Kanon wpada w czarną rozpacz, a Gramatyka z Logiką biegają nago po łące - Joanna „Koona” Roszak, Julia „Dżul” Zajder

Nowa, rozszerzona wersja prelekcji o blogowych fanfikach wygłoszonej na Pyrkonie 2012. W pakiecie: brutalne mordy na Kanonie, pełne napięcia poszukiwania zagubionego sensu, walka z krwiożerczymi mutantami językowymi oraz armią pięknych szesnastoletnich Mary Sójek. Całość doprawiona szczyptą profesjonalnej analizy. Bo czasem lepiej uczyć się na cudzych błędach…

sb 17:00 – Sala 6 - Tolkien w muzyce - Wirginia „Yavanna” Jankowska

Zastanawiałeś się kiedyś, ile zespołów ma w swoim dorobku utwory inspirowane J.R.R. Tolkienem? Ile jest gatunków muzyki, które odwołują
się do Mistrza? Przyjdź i posłuchaj – także piosenek.

sb 18:00 – Sala 4 - Konkurs Grzędowiczowski – Mateusz „Mogiła” Andruszkiewicz

Konkurs wiedzy o twórczości polskiego autora fantastyki Jarosława Grzędowicza, który dotyczyć będzie wykreowanego przez niego świata z serii „Pan Lodowego Ogrodu”.

sb 18:30 – Sala 5 - Spotkanie autorskie z Wojciechem Szydą

Wojciech Szyda, z zawodu radca prawny, członek KF Druga Era, pisarz. Zadebiutował na łamach „Nowej Fantastyki”, autor trzech powieści – „Hotel Wieczność”, „Miasto dusz” i „Fausterii” oraz zbiorów opowiadań „Szlak cudów” i „Stroiciel ciszy”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Zajdla, opowie o swojej twórczości i planach na przyszłość.

sb 18:00 – Sala 6 - Czym jest konwent i co ciekawe pokaże poznański Pyrkon - Piotr Derkacz

Jeśli interesuje Cię fantastyka to z pewnością warto odwiedzić największy polski festiwal fantastyki Pyrkon 2013, a także zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia Klub Fantastyki „Druga Era”. W programie spotkania krótka prezentacja naszych przedsięwzięć, możliwość zadania pytań oraz poznania osób związanych zarówno z Pyrkonem jak i Drugą Erą.

sb 19:00 – Sala 4 - 10 reklam telewizyjnych Star Wars, które musisz znać – Burzol

Prezentacja zupełnie nieobiektywnej listy, trochę więcej niż 10, najciekawszych reklam z motywami Star Wars

sb 19:00 – Sala 6 - Asasyni – Prawdziwa Historia - Tomasz „Tomihar” Jędrczak

Każdy słyszał o grach z serii Assassin’s Creed. Ale nie każdy zna historię, na bazie której powstała ta seria. Prelekcja przybliży historię prawdziwego Zakonu Asasynów, legend i mitów z nim związanych, a także ich wpływ na fabułę gry „Assassin’s Creed” oraz reszty gier z serii.

sb 19:30 – Sala 5 - Poganie – kiedyś i dziś - Artur „Crus” Jarmoliński

Prelekcja mająca na celu ukazanie kultury, zwyczajów, wierzeń, stylu życia głównie Słowian i Nordów we wczesnym średniowieczu oraz odrodzenie się pogaństwa w XXI wieku. Poruszony zostanie temat różnic pomiędzy neopogaństwem a pogaństwem, a także wpływ kultur pogańskich na fantastykę.