Prelekcje – niedziela

nd 10:00 – Sala 4 - Konkurs tolkienistyczny dla początkujących - Wirginia „Yavanna” Jankowska

Konkurs znajomości dwóch wielkich dzieł Tolkiena – „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita”. Idealna okazja do odświeżenia sobie pamięci przed rychłą premierą filmu Petera Jacksona „Hobbit: Niezwykła Podróż”. Uwaga – konkurs nie jest przeznaczony dla osób, które mają dość zaawansowaną wiedzę na temat uniwersum J.R.R. Tolkiena.

nd 10:00 – Sala 5 - Fantastyka w Poznaniu – KF „Druga Era” i nasza działalność

Bardzo krótka i treściwa prezentacja klubu, który zorganizował Poznańskie Dni Fantastyki.

nd 10:00 – Sala 6 - Star Trek w Wielkopolsce - Mirek „Mavis” Woźniak

Star Trek jest jednym z wielu uniwersum science fiction, które przedstawia wizje przyszłości ludzkości. Jak wygląda ta wizja i dlaczego jest tak atrakcyjna, że liczni fani gromadzą się na spotkaniach aby o niej rozmawiać? W jaki sposób działa fandom Star Treka w Wielkopolsce? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na tej prelekcji. Na koniec spotkania jest przewidziany czas na dyskusje. Serdecznie zapraszamy – Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty.

nd 10:30 – Sala 5 - RPG – nie tylko na papierze – Marta „Heaen” Ciesielska

Prelekcja dla osób zupełnie „zielonych”, które nie wiedzą do końca, co to RPG. Wyjaśnię pokrótce, czym jest jej terenowa wersja, czyli LARP, oraz wrócę uwagę na nowe formy uprawiania RPG – via Forum, via Skype, blog. Nie zabraknie także kilku zdań o cRPG oraz MMORPG.

nd 11:00 – Sala 4 - Od Ultimy do Wiedźmina – czym jest cRPG? - Maciej „Czarny” Kozłowski

Gry wideo bardzo często odwołują się do fantastycznych realiów, postaci, a czasem całych uniwersów. Część z nich opiera się na papierowych podręcznikach do gier fabularnych, inne stanowią całkowite odejście od zawartych tam wzorców. cRPG to rodzaj elektronicznej rozgrywki, który najpełniej oddaje relacje między postaciami i tworzy niebagatelne, niemal literackie historie. To świat wyobraźni przeniesiony na ekran monitora. Na prelekcji przyjrzymy się jego największym cudom.

nd 11:00 – Sala 6 - 20 tytułów na start, czyli literatura dla początkujących - Barbara Michalewska, Katarzyna Urbaniak

Chciałbyś zacząć czytać literaturę fantastyczną, ale kompletnie nie wiesz o czego zacząć. Każda wizyta w księgarni lub bibliotece nasuwa coraz więcej pytań i w efekcie – nie wiesz, co wybrać. Przyjdź i posłuchaj o pozycjach książkowych, od których wiele osób najczęściej rozpoczyna się swoją przygodę z fantastyką.

nd 11:30 – Sala 5 - Kałamarza o ziołach gadanie… - Radek Sajkiewicz

Zioła, ziółeczka, od wieków nie dają człowiekowi spokoju. Rosną na trawniku, możemy kupić je w zielarskim, w osiedlowym sklepiku również zalegają na półce – ba nawet dezodoranty mają jakoweś z nich wyciągi, że o spokojnym wymyciu głowy czymś bez ziół nie wspomnę. Pozwolę więc sobie zaprosić was na krótki spacer wśród upojnego zapachu macierzanki, delikatnego muśnięcia lawendy i tajemniczego snu utkanego z szyszek chmielu.

nd 12:00 – Sala 4 - Ogólnowiedzowy Konkurs Fantastyczny - Maciej „Kaym” Głuszek

Konkurs przeznaczony dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z szeroko pojętą fantastyką. Pytania dotyczą książek, filmów, komiksów, gier komputerowych i innych dziedzin choćby delikatnie zahaczających o fantastykę. Serdecznie zapraszam.

nd 12:00 – Sala 6 - ”Hej, on znowu psuje grę!” - Anna „Lathea” Brożyna

„Moja postać nie ma nic do roboty”, „kolejna scena walki”, „czemu jego postać jest mocniejsza od mojej”, „On oszukuje z mechaniką”. Organizacja LARPa często nie jest sprawą prostą. Trzeba przygotować fabułę i postaci, zorganizować miejsce, kupić lub zrobić rekwizyty, przydałby się jeszcze jakiś aparat żeby była pamiątka. Tyle ile MG jest w stanie zrobić sam – pewnie zrobi. Ale potem wkraczają już gracze – jak sobie radzić gdy coś idzie nie tak w czasie gry? Jak się na takie przypadki przygotować? Zapraszam zarówno graczy jak i koordynatorów LARPów by podzielili się swoimi doświadczeniami.

nd 12:30 – Sala 5 - Wilkołaki dawniej i dziś, czyli czemu popkultura ogłupiła zmyślne bestie – Magda Parus

Ostatnimi czasy wilkołaki w popkulturze nabrały nieco rozumu, lecz w zamian często przywodzą na myśl przydomowe pieski. Wcześniej z uporem przedstawiano je jako bestie wprawdzie zdrowo krwiożercze, ale nie dość, że bezmyślne, to jeszcze całkowicie pozbawione instynktu samozachowawczego. A to dziwne, bo w części starych zapisków akurat sprytu owym bestiom nie brakuje. Skąd więc taki ich obraz w popkulturze? Czyżby samym wilkołakom zależało na zafałszowaniu ich wizerunku? Teoria spiskowa nie gorsza od innych.

nd 13:00 – Sala 4 - Dlaczego Kapitan Ameryka nie należy do Ligi Sprawiedliwych-krótki przewodnik po postaciach Marvela i DC Comics - Joanna „Koona” Roszak

Żeby zostać prawdziwym fanem komiksów o superbohaterach, należy zdobyć jedną podstawową umiejętność – umieć odróżnić bohaterów świata DC Comics i Marvela. I pod groźbą wiecznej hańby nigdy, ale to przenigdy ich ze sobą nie mylić.

nd 13:00 – Sala 6 - Doctor Who a postacie historyczne - Paulina „Lulish” Misiukiewicz, Natalia „Nathaniele” Misiukiewicz

Doctor rozmawiający z Shakespearem, jednym z najwybitniejszych pisarzy świata. Uciekający przed Elżbietą I, Królową-Dziewicą. Doktor zazdrosny o Vincenta van Gogha, chwalący prozę Charlesa Dickensa. Ile prawdy jest w serialowym przedstawieniu tych historycznych postaci? Tego dowiecie się właśnie tutaj.

nd 13:30 – Sala 5 - Przygody tłumaczki w krainie Husihuilków - Iwona Michałowska-Gabrych

„Saga o Rubieżach” argentyńskiej pisarki Liliany Bodoc to oryginalne połączenie fantasy czerpiącej z najlepszych wzorców (Tolkien, LeGuin) i bogatej historii Ameryki Łacińskiej z jej prekolumbijskimi kulturami i mitami. Wielką fanką sagi jest Ursula LeGuin, która zadeklarowała, że gdyby była młodsza i mniej zapracowana, sama przełożyłaby ją na angielski. Zanurzenie się w tym świecie, w którym chwilami wszystko wydaje nam się aż nazbyt znajome, by zaraz później stać się obce i trudne do ogarnięcia, jest pewnym wyzwaniem dla czytelnika, a jeszcze większym dla tłumacza. Opowiem o świecie tego cyklu i o wyzwaniach, jakie stanęły przede mną podczas jego przekładu.

nd 14:00 – Sala 4 - Gżdacz – co to za zwierzę i z czym to się je? - Aleksander „Mag” Gruszczyński

Bycie gżdaczem nie dodaje (zazwyczaj) skrzydeł, pozbawia szansy udziału w większej części programu, przeważnie jest męczące i nierzadko nudne. Więc dlaczego tak dużo osób wraca? Bo bycie gżdaczem daje naprawdę mnóstwo frajdy! Przy użyciu żywych eksponatów opowiem, jaka jest dokładnie rola gżdaczy na konwentach, na co mogą liczyć w zamian za pomoc, a przede wszystkim dlaczego jest to takie fajne.

nd 14:00 – Sala 6 - Battlestar Galactica – serial planszowy? - Norbert Pałuka

Prelekcja pokazująca poziom wpływu serialu telewizyjnego BSG na kształt, wygląd i formę rozgrywki w grze planszowej. Czy planszówka dla gracza nie znającego serialu jest niezrozumiała? Pod uwagę zostaną wzięte zarówno wersja podstawowa, jak i dwa dodatki – Exodus i Pegasus. Uwaga! Spoiler alert – całość obfitować będzie w analizę wątków całego serialu – gwoli uprzedzenia.

nd 14:30 – Sala 5 - Zapomniani pisarze, zakurzone książki - Marcin „Czarodziej” Kaczmarek

Szybki rozwój i pęd za nowością powoduje przemijanie. Jednak 20-30 lat temu literatura fantstyczna przeżyła złoty wiek, a dzieła i cykle były pełne nowych wizji, poezji, czasami czarnego humoru. Czemu o nich nie pamiętamy? Czas przypomnieć zapomnianych pisarzy, może będzie potem warto poszukać ich dzieł gdzieś na półkach bibliotek czy antykwariatów.

nd 15:00 – Sala 4 - Konkurs wiedzy o filmach fantasy - Bartosz „Loki” Guździoł, Tomasz Tymcio

Lubisz oglądać filmy związane z fantasy? Uważasz, że wiesz na ich temat naprawdę dużo? Możesz sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w konkursie. Czy podejmiesz wyzwanie i zawalczysz o chwałę, kobiety i zaszczyty?

nd 15:00 – Sala 6 - Warhammer 40.000 – przedstawienie świata – Maciej „Kaym” Głuszek

Wyobraźcie sobie najgorszą z możliwych antyutopii, najbardziej zbrodniczy system totalitarny, jaki tylko mógł powstać, ziszczenie najgorszych koszmarów P. K. Dicka oraz G. Orwella. Oto właśnie Imperium Ludzkości w 41 tysiącleciu. Istnieje tylko wojna. Nadzieja na lepsze jutro umarła dawno temu. Ignorancja jest błogosławieństwem. Fanatyzm to norma. Wszelkie dążenia do postępu albo chęć wdrażania nowych idei są uważane za największych wrogów systemu i spotykają się z szybką i surową karą nazywaną tutaj sprawiedliwością. Oto przedstawienie niezwykle bogatego i wbrew pozorom wcale niejednoznacznego uniwersum znanego z figurowych gier bitewnych, gier komputerowych, planszowych oraz RPG.

nd 15:30 – Sala 5 - Pathfinder RPG – świat i system – Jakub „Gorbacz” Jaraczewski

Prelekcja poświęcona będzie zdobywającemu coraz większą popularność w kraju i zagranicą systemowi Pathfinder RPG oraz jego światu – Golarionowi. Pathfinder jest ewolucją słynnego, wydawanego także w Polsce, RPG Dungeons & Dragons. Gra utrzymana jest w konwencji heroic fantasy, jednakże w jej świecie odnajdziemy także elementy horroru, steampunka, dark fantasy, przygód płaszcza i szpady, słabo znanego w naszym kraju nurtu science-fantasy oraz wiele innych. Podczas prelekcji poznacie najważniejsze założenia zasad oraz grywalne rasy i klasy, wysłuchacie krótkiej opowieści o historii świata i jego najciekawszych aspektach, a na koniec zupełnie zmienicie swoje dotychczasowe wyobrażenia o gnomach. Zapraszam!

nd 16:00 – Sala 4 - Konkurs Gry o Tron (tylko serial) - Magda „Wiewka” Kalinowska

The winter is coming! Sprawdź swoją wiedzę o uniwersum George’a R. R. Martina. Przemierzymy ziemie od Królewskiej Przystani do Winterfell, a także udamy się za Wąskie Morze. Konkurs obejmuje tylko serial.

nd 16:00 – Sala 6 - Mitologia Cthulhu na planszy - Adrianna „Naridena” Piecyk

Czytając powieść, nietrudno zacząć się zastanawiać, jak fajnie byłoby przeżyć taką przygodę samemu. Nawet, jesli taką przygodą miałoby być odkrywanie przerażających sekretów Mitologii Cthulhu. Dzięki grom planszowym takim jak ‚Arkham horror’, ‚Posiadłość szaleństwa’ czy ‚Znak Starszych Bogów’ każdy miłośnik Lovecrafta (i nie tylko) może przekonać się na własnej skórze, jak to jest walczyć z Przedwiecznym.

nd 16:30 – Sala 5 - Książka od A do Z, czyli od napisania do sprzedania - Anna Tess Gołębiowska

Współscenarzystka komiksu „WydawNICtwo” opowie, jakie losy czekają każdy tekst od momentu, kiedy wyjdzie spod pióra autora, poprzez całą wydawniczą ścieżkę, aż do momentu powstania finalnego produktu. W programie anegdotki z działania wydawnictw od kuchni i odpowiedź na pytania, dlaczego autorzy i redaktorzy z takim entuzjazmem skaczą sobie do gardeł.

nd 17:00 – Sala 4 - Urban legends w „Supernatural” - Paulina „Lulish” Misiukiewicz

Urban legend to zjawisko niezywkle interesujące, które zainspirowało twórców serialu „Supernatural”. Niewielu jednak dokładnie wie, co to właściwie jest, a co dopiero, jak wiele legendy z serialu mają wspólnego z autentycznymi. By dowiedzieć się czegoś więcej na temat i przyjrzeć poszczególnym urban legends z „Supernaturala”, zapraszam na panel!

nd 17:00 – Sala 6 - Warhammer jakiego nie znacie! – prezentacja gry Blood Bowl - Mateusz ‚Dareth’ Hoppe

BLOOD BOWL!
Czyli zapierające dech w piersi rozgrywki czysto brutalnego sportu naszpikowane oszustwami, rozgrywane w Starym Świecie.Jeżeli lubisz zapach krwi, trzask łamanych kości czy chrupnięcia skręcanych karków to trafiłeś w dobre miejsce!

nd 17:30 – Sala 5 - Folk/Pagan Music - Natalia „Nathaniele” Misiukiewicz

Usłyszysz tutaj tradycyjne instrumenty mieszające się z wysublimowanym wokalem i tonem dawnych epok. Celtyckie i nordyckie pieśni przeniosą Cię do innego czasu i miejsca, Nie zabraknie oczywiście także dobrej słowiańskiej nuty.